אילו רכיבים הם מהחי?

אילו רכיבים הם מהחי?

הרשימה, לצערי, היא מעט ארוכה. אבל (!) חשוב לי להרגיע מראש: קודם כל, בנוגע לקניות בסופר, מהר מאוד לומדים להכיר את המוצרים ומתרגלים לקניות טבעוניות, וכך גם בבילויים במסעדות ובבתי קפה.

ובכל מקרה, ברמת העיקרון, הרשימה דיי פשוטה, וקל לזכור אותה דיי מהר. גם כמו שתראו בתחתית העמוד, פיקוח כשרות ופיקוח על אלרגנים מאוד עוזרים לטבעונים בהקשר הזה. וחוץ מזה, בנוגע לרוב המוצרים, בכלל לא תצטרכו לשאול את עצמכם, אם הם טבעוניים או לא (המבורגר, יוגורט ועוד…).

ולרשימה…

  • – בשר, כמובן (בשר = גם דגים, ולמעשה, כל מי שהיה פעם חי).
  • – חלב ומוצריו (כולל חמאה, כולל אבקת חלב). שימו לב גם ללקטוז ולקזאין, שהם מרכיבים בתוך החלב.
  • – ביצים (חשוב לשים לב, שלפעמים כתוב “אבקת ביצים”, “חלבוני ביצה” ועוד…).
  • – דבש, שעוות דבורים וכו’… ניתן לפעמים למצוא גם מזון מלכות, וגם פולן (=אבקת דבורים. לא אבקה שעשויה מדבורים, אלא כזו שנאספה על ידי דבורים, וכוללת רכיבים נוספים מתוצרתן).
  • – ג’לטין (לפעמים יופיע כ-E441). ג’לטין הוא למעשה, עצמות דג, פרה או חזיר (גם ג’לטין חזיר הוא כשר, לפי מה ששמעתי ממקור לא מוסמך. ממה שהבנתי, הדיעות מעט חלוקות בנושא), אשר נטחנו, והאבקה יוצרת אפקט של ג’לי. ג’לטין יכול להיות בהרבה מוצרים “מפתיעים” (עד לפני כמה שנים היה ג’לטין במילקי, למשל, שהוא ממילא לא טבעוני, אבל הוא גם לא מקום שבו היינו מצפים למצוא ג’לטין). למרות שמבחינה הלכתית, לא מדובר בבשר, מכיוון שמדובר בעצמות בעלי חיים, נראה לי שבהחלט אפשר להחשיב את הרכיב הזה כבשרי מהבחינה המוסרית. דרך אגב, יש גם ג’לטין צמחי, העשוי מאצה מסוימת, ונקרא “אגר אגר”.
  • – לציטין. זהו רכיב שניתן להפיק ממוצרים שונים, כולל חלב. עם זאת, ברוב המקרים הלציטין שנמצא במוצרים בסופר, הוא לציטין סויה, שאיתו כמובן אין בעיה. אם רואים ברשימת הרכיבים “לציטין”, בלי שכתוב מאיזה רכיב הוא, כדאי להסתכל על ההכשר של המוצר. אם מדובר במוצר “כשר חלבי”, יש סיכוי טוב שמדובר בלציטין חלב (עוד קצת בנוגע לכשרות, בהמשך העמוד).
  • – אלבומין. זהו חלבון, שברוב רובם של המקרים, מקורו מהחי (ניתן למצוא אותו בחלבון הביצה, למשל). חלבון נוסף שכדאי לשים לב אליו, הוא “אלבומן”, שגם הוא בדרך כלל יהיה מהחי.
  • – E (שימו לב – ישנם הרבה מאוד טבעונים שלא מתייחסים לרכיב זה (למעט ג’לטין) בשל הזניחות שלו בתעשייה). כשאנחנו מסתכלים על רשימות הרכיבים של מוצרים, כמעט תמיד נמצא רשימה ארוכה של E עם מספרים אחריה. מדובר באנזימים מסוימים, שחלקם מיוצרים באופן צמחי לחלוטין, וחלקם מופקים בשימוש עם מוצרים מהחי. אז איך יודעים מה זה מה? הדרך היחידה (למעט לשנן את הרשימה בעל פה) היא להסתובב עם רשימה מפורטת של ה-E הרלוונטיים. מה שכן, גם בנוגע ל-E הלא טבעוניים יש הרבה דיונים, ועל חלקם לא ברור אם הם באמת לא טבעוניים, או שאולי כן. שימו לב, אגב, שגם ג’לטין מופיע לעתים כ-E441. מצורפת רשימה של E שהם בודאות מהחי: 120, 441, 542, 901, 904, 910, 920, 921, 966.
  • – כולסטרול. כולסטרול אינו קיים כלל במזון מהצומח, אלא רק ברכיבים מהחי. לכן, אם ברשימת הערכים התזונתיים של מוצר מסוים יש כולסטרול, גם אם לא זיהיתם רכיב מהחי ברשימת הרכיבים, זה אומר שהוא אינו טבעוני. הכולסטרול הוא אינדיקציה מאוד טובה לבדיקה הזו. שימו לב – ביותר ויותר מוצרים, התחילו לאחרונה לסמן כולסטרול בצורה מעט שונה: גם אם אין כולסטרול, מסומן שיש “פחות מ-2.5” (באמצעות סימן ‘>’ ). אם ראיתם סימון כזה, עדיין יכול להיות שהמוצר הוא טבעוני – צריך פשוט לקרוא את רשימת הרכיבים.

ומה בנוגע לכשרות?

כשר פרווהנושא הכשרות מאוד עוזר לזהות מוצרים טבעוניים. אם הכשרות היא בשרית או חלבית, כמעט תמיד המוצר אינו טבעוני (למה כמעט? מיד אסביר). אם מדובר בכשרות פרווה, אפשר להמשיך לבדוק (דגים, ביצים ודבש הם פרווה, וכך גם רכיבים אחרים (ג’לטין, למשל), כך שצריך להציץ ברשימת הרכיבים).

מה שכן, לפעמים – מסיבות כאלה ואחרות – אפשר יהיה למצוא מוצר, שברשימת המרכיבים שלו אין שום דבר מהחי (ואין כולסטרול), אבל הוא כשר חלבי. זה נובע, ממה שהבנתי, מסיבות של ההכשר, ותו לא. המוצר הוא מוצר טבעוני, ורק ההכשר הוא לא פרווה. אם רשימת הרכיבים אינה כוללת מזון מהחי, אפשר להיות רגועים.

ומה בנוגע ל”עשוי להכיל עקבות של ביצים”?

מידע על אלרגניםאחד הדברים שעוזרים לטבעונים לזהות מוצרים מהחי ומוצרים צמחיים, הוא הסימון של האלרגנים. כאשר רואים שם שהמוצר מכיל ביצים, אפשר לדעת שהוא לא טבעוני. אבל לעתים, כדי להתריע בפני אנשים עם אלרגיות, יכתבו, למשל, שהמוצר עשוי להכיל עקבות של ביצים (כנראה עקב פס הייצור או סיבות אחרות). ברמת העיקרון, מדובר במוצרים שאינם כוללים ביצים (או חלב, אם האזהרה היא בנוגע לחלב, או כל רכיב אחר), ולכן, לדעתי, אין מניעה (מטעמי טבעונות) לקנות אותם.