דגים

דגים

דגים לא נתפשים כחמודים, אלא כטפשים, בעלי זיכרון קצר ועוד… גם מחוץ למשקים, הם לא נהנים מיחס שמתקרב באיכותו לזה שמוענק לבעלי חיים אחרים (יונקים, עופות, זוחלים). אבל החיים שלהם דווקא מעניינים ומורכבים מאוד. ישנם כמובן מינים שונים של דגים, וקצרה היריעה מלהתייחס לכל אחד בנפרד. אז כמובן שאדבר על מאפיינים כלליים יותר, וכמובן שאפשר יהיה למצוא יוצאי דופן מסוימים.

קודם כל, חשוב לי להתייחס לחוכמה ולזכרון. דגים הם יצורים אינטליגנטיים, בעלי יכולת להשתמש בכלים ובעלי זיכרון טוב מאוד (אפילו דגי זהב, שנחשבים לבעלי זכרון קצר במיוחד, הם דווקא בעלי זכרון טוב מאוד, ואפילו בעלי יכולת פתרון בעיות). הזכרון שלהם מאפשר להם לזכור ריחות ומאפיינים שונים של מקומות, כך שהם מצליחים למפות בזכרונם את הסביבה בה הם חיים.

אם זה לא מספיק, דגים מתקשרים אחד עם השני באמצעות קולות מסוימים (מעין מילים), בתדר נמוך מאוד, שבני אדם לא יכולים לשמוע (ללא מכשירים מיוחדים, כמובן).

גם מבחינה חברתית, הדגים מנהלים חיים מורכבים מאוד. חלקם אוהבים מגע פיזי אחד עם השני ולעתים משתפשפים זה בזה בעדינות, וחלקם שרים לבני זוג פוטנציאליים. הם נוטים לקנן, וישנם אפילו דגים שמטפחים גינות (מעודדים גדילה של אצות מסוימות, ועוקרים עשבים לא רצויים).