ומה אם אני עוד בבית של ההורים?

ומה אם אני עוד בבית של ההורים?

הרבה ילדים ובני נוער רוצים לעבור לאורח חיים צמחוני או טבעוני, אבל מתקשים – משום שהם גרים בבית ההורים.

אז מה ניתן בכל זאת לעשות במצב כזה? איך לשכנע את ההורים לשתף פעולה? איך להסתדר בבית אוכל בשר?

  • – קודם כל, חשוב לשתף את ההורים. חשוב להסביר להם למה אתם רוצים להיות טבעונים, כדי שיוכלו לעזור ולתמוך. חשוב לזכור, שההורים שלכם פועלים מתוך דאגה לשלומכם. אם הם יבינו שההחלטה שלכם היא לא סתמית, יהיה להם קל יותר לתמוך בכם. דרך אגב, כבר שמעתי שאלות בסגנון: “אני מפחד לספר להורים”, ואני יודע שלפעמים אתם לא יודעים למה לצפות, וחוששים שהם יגיבו בצורה שלילית. אבל במקרה הזה, אתם באמת צריכים את שיתוף הפעולה של ההורים, ובאופן כללי – ככה שהם יבינו יותר, שאתם עושים צעד רציני, אמיתי ומבוסס (להבדיל מסתם שטות שקפצה לכם לראש, או “עוד שיגעון של גיל ההתבגרות”), יש סיכוי יותר טוב, שהם יקבלו את זה.
  • – אתם גם מוזמנים להציע להורים שלכם לקרוא קצת על טבעונות (אפשר לשלוח אותם לגלוש קצת כאן ב-VeggieCut). ככל שהם יבינו יותר את הרעיון שמאחורי טבעונות, במה היא כרוכה, ו”מה בכלל עושים עם זה”, יהיה להם קל הרבה יותר. כדאי לקרוא גם קצת בעצמכם. ככל שתדעו יותר, יהיה לכם קל וטוב יותר.
  • – אחת הדאגות המרכזיות של הורים סביב מעבר לטבעונות, היא הבריאות שלכם. הסבירו להורים שלכם על ההשלכות הבריאותיות החיוביות של אורח חיים טבעוני (גם על ילדים), תנו להם לקרוא בעצמם, והסבירו להם, שאתם לא הולכים להזניח את הבריאות שלכם. אפשר (ומומלץ!) גם להציע ללכת ביחד לייעוץ תזונתי כדי לבנות תפריט בריא, מאוזן ועשיר. זה יועיל לכם, וירגיע מאוד את ההורים, שיראו שאתם רציניים בכוונות שלכם.
  • – אל תשכחו, שבמעבר לטבעונות יש גם לכם אחריות, ואלה לא רק ההורים (והאחים/אחיות) שצריכים להתגמש ולשתף איתכם פעולה. עזרו להורים עם רשימת הקניות ועם הקניות, למשל. נסו לבשל – לא רק עבורכם, אלא גם עבור שאר המשפחה (שיהנו גם הם מהאוכל הטבעוני הטעים שלכם!). אם אתם ממש לא מצליחים או יכולים לבשל, לפחות עזרו להורים עם הצעות למתכונים שמצאתם באינטרנט, ושנראים לכם טעימים. אם תהיו יותר ויותר פעילים, תראו שאתם נהנים מהטבעונות ומהמגוון העצום שבה (ואולי אפילו תגרמו לאחרים ליהנות ממנה), יהיה קל לכולם הרבה יותר לשתף פעולה עם אורח החיים שלכם. ככה גם הטבעונות תצטייר כמשהו חיובי וכיפי. לא כדאי?
  • – נסו להימנע מויכוחים וממריבות. ברור לחלוטין, שאתם רוצים לשכנע את המשפחה שלכם, וגם את החברים שלכם, שטבעונות היא הבחירה הנכונה. אבל הסברה במעגלים הכי קרובים, היא דווקא הקשה ביותר, והרבה פעמים לא מאוד יעילה – הרבה פעמים היא גוררת מריבות וכעסים. אז צריך לעשות את הדברים בצורה נכונה, ולא לעורר ריבים מיותרים. למשל, דווקא המקום שבו הכי קל להעלות את הנושא – שולחן האוכל – הוא המקום שבו לאנשים בדרך כלל יש הכי הרבה התנגדות לשמוע טיעונים נגד האוכל שהם נוהגים לאכול. אז כדאי להימנע כמה שיותר מלהעלות ולפתח דיונים על טבעונות סביב שולחן האוכל (אלא אם מישהו אחר, כמובן, מעלה את הנושא), ובאופן כללי, כדאי להימנע ממריבות אינסופיות ומסתימת פיות סביב טבעונות, כי זה עלול לפגוע יותר מלעזור (אתם מוזמנים לקרוא קצת על הסברה טבעונית כדי להרחיב בנושא הזה). וכמו שכתבתי בסעיף הקודם – כדאי להפוך את הטבעונות למשהו כיפי וחיובי, ולא לאיזשהו משהו שמצטייר באור שלילי בבית. אם כולם יראו איך אתם שמחים, כמה טעים וכיף לכם, וכמה טוב לכם מאז שאתם טבעונים, הם כבר ישאלו אתכם בעצמם, ורק תעשו לטבעונות יחסי ציבור חיוביים.