מה זה בכלל “טבעונות”?

מה זה בכלל “טבעונות”?

אם תחפשו בוויקיפדיה, למשל, או באתרים אחרים, תראו בעיקר, שטבעונות היא תזונה שאינה כוללת מזון מהחי, כלומר: בשר, חלב, ביצים ודבש (שימו לב – לעתים מדברים דווקא על “טבעונאות”, שהיא אורח חיים טבעוני, המבוסס על מזון נא (שאינו מבושל). אבל אני מתמקד בטבעונות. לפרטים נוספים על טבעונאות – היכנסו ל”שאלות נפוצות”).

בעיקרון, זה נכון. לעומת צמחונים, שנמנעים מלאכול בשר (הכוונה היא כמובן לבשר מכל הסוגים, כולל בשר פרות, תרנגולים, דגים ושאר בעלי חיים), טבעונים נמנעים מלאכול גם רכיבים שהופקו מהחי, כמו חלב (ומוצרי חלב), ביצים ודבש. אבל ההגדרה הזו לא מלאה, וכדי להבין מהי בדיוק טבעונות, כדאי להבין קודם מה הסיבות לאורח חיים טבעוני.

הסיבות לעבור לאורח חיים טבעוני יכולות להשתנות מאחד לשני, וניתן לחלק אותן לשלושה סוגים עיקריים:

  • – הימנעות מפגיעה בבעלי חיים. תעשיות העושות שימוש בבעלי חיים, מסבות להם סבל רב מאוד.
  • – שמירה על אורח חיים בריא. לתזונה טבעונית יש יתרונות תזונתיים רבים.
  • – שמירה על איכות הסביבה. תעשיית המזון מהחי היא הגורם מספר 1 לזיהום אוויר בעולם, מבזבזת הרבה מים, וגורמת לזיהום רב גם בקרקעות ובמקורות מים, וכך גם תעשיות נוספות מהחי (כגון תעשיית העור).

 

כמובן שכאשר מדובר בשיקולים בריאותיים, וקצת פחות מזה – בשיקולים סביבתיים – הדגש המרכזי בחיי היומיום הוא על הרגלי התזונה. אבל כשמדובר על טבעונות מסיבות מצפוניות, היא נוגעת בדרך כלל בתחומים נוספים רבים, כמו לבוש, מוצרי קוסמטיקה ועוד…

טבעונות שנובעת מטעמים מצפוניים של הימנעות מפגיעה בבעלי חיים, היא דרך חיים שדוגלת בניסיון לצמצם כמה שניתן פגיעה בבעלי חיים. בעלי חיים – אנושיים ולא אנושיים – הם יצורים חיים, בעלי תחושות והרגשות (גם אם שונות משלנו, בני האדם), וחשוב מכל – בעלי יכולת לסבול. ומשום שהם בעלי יכולת לסבול, אסור לנו לפגוע בהם בלי סיבה מוצדקת.

“סיבה מוצדקת”? קשה לי להאמין שתמצאו טבעוני, שיגיד לכם שאם כלב תוקף אתכם, אסור לכם לפגוע בו כדי להציל את עצמכם. אבל זו, כמובן, פגיעה הכרחית, מוצדקת (ומידתית, אני מקווה. אם כלב מלקק אותי, ואני אלרגי לרוק של כלבים, ברור שאין סיבה לבעוט בו). מצד שני, כשמדובר בפגיעה קיצונית במיוחד, שנועדה לקיים תעשיות שאינן הכרחיות לנו, בני האדם, האם יש לזה הצדקה? (ואני מזכיר – אנחנו לא זקוקים למזון מהחי כדי להתקיים. אפשר לחיות חיים בריאים, המבוססים על תזונה טבעונית)

תוכלו לקרוא באתר הזה על התעשיות המרכזיות שמנצלות בעלי חיים, ואני מקווה שתלמדו להבין, עד כמה התעשיות האלה אלימות, ועד כמה הן אינן הכרחיות (או יותר מזה – פשוט מיותרות). ואם פגיעה היא לא מוצדקת (והרי אין ספק, שהתעשיות האלה פוגעות בבעלי חיים. השאלה נוגעת לצדקת הפגיעה), האם לא מדובר בהתעללות? כשמתייגים את ההתנהגות הזו כהתעללות, כבר הרבה יותר קל להכיר בצורך להימנע ממנה.

 

וזה נכון, כמובן, גם לגבי תעשיות הלבוש (עור, נוצות, צמר ופרווה – שאנחנו יכולים בקלות להסתדר בלעדיהם), תעשיית הבידור (קרקסים וגני חיות), וגם ניסויים בבעלי חיים (כמובן שהדיון מורכב יותר, כשמדובר בניסויים בתעשיית התרופות, אבל אני חושב שאפשר להסכים לכל הפחות, כבר עכשיו, שאין הצדקה בהתעללות בארנבים לצורך ייצור שמפו חדש).

כלומר, מדובר באורח חיים של ממש. אבל אל תתנו לזה לתסכל או לייאש! אחרי תקופת הסתגלות לא ארוכה, מתרגלים לזה. וחוץ מזה, אפשר גם לעשות שינוי הדרגתי. חשוב לא להפוך את ההדרגתיות להרגל, וחשוב לזכור שהשאיפה היא לטבעונות, אבל לפעמים מעבר הדרגתי הוא שיאפשר לכם להתמיד בטבעונות שלכם בטווח הארוך, וזה מה שחשוב (לטיפים בנוגע למעבר לטבעונות, הקליקו כאן)כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *