מוצרי לבוש נוספים

מוצרי לבוש נוספים

התעשיות ש”זכו” לקבל פרק משלהן, הן הגדולות והנפוצות יותר. אולם קיימות תעשיות נוספות, שאפילו אם הן פחות מוכרות ונפוצות, עדיין כדאי להכיר אותן ולהתייחס אליהן. גם במקרים אלה, חשוב לזכור שקל מאוד להימנע מצריכת מוצרים הכוללים אותם (משי, פנינים), הן בשל ריבוי התחליפים (למשל, פנינים מלאכותיות), והן בגלל ריבוי מוצרים אחרים (בדים שונים, למשל).

תעשיית המשי

משי מיוצר, למעשה, מתולעי משי, שהן בעצם חרקים שהגיעו לשלב הזחל: מאדים אותם או הורגים אותם בגז בתוך הגלמים שלהם (משתמשים בכ-7,000 זחלים כדי לייצר 1 ק”ג של משי).

לפרטים נוספים – http://www.peta.org/issues/Animals-Used-for-Clothing/down-and-silk-birds-and-insects-exploited-for-fabric.aspx

תעשיית הפנינים

הפנינים מיוצרות בתוך צדפות. חשוב להבהיר תחילה, שצדפה היא יצור חי, ואתם מוזמנים, כמובן, לקרוא עליהן עוד.

הפנינה היא למעשה סוג של כיב (ulcer), שנוצר כאשר איזשהו גורם מגרה נכנס לתוך הצדפה. בתגובה לגירוי, הצדפה מפרישה חומר מיוחד שעוטף את הגירוי (החומר נקרא nacre), והחומר הזה הוא שיוצר את צורת הפנינה.

פנינים נוצרות באופן טבעי ב-1 מתוך 10,000 צדפות, ולוקח להן עד 3 שנים להיווצר. לכן, יצרני פנינים היו צריכים למצוא דרכים יותר יעילות להפיק את הפנינים. תהליך הפקת הפנינים כיום כרוך במקרים מסוימים בפתיחה באופן כירורגי של הצדפה, והכנסת הגורם המגרה לתוכה. במקרים אחרים, מכניסים לצדפה רקמות של צדפה אחרת או חומרים אחרים. חשוב לציין, שפחות מ-50% (!) מהצדפות שורדות את התהליכים האלה.

בנוסף, לחץ הוא גורם נוסף שמעודד את יצירת הכיבים-פנינים, ולכן מסבים לצדפות לחץ נוסף, כגון החזקתן בתוך כלוב, שטיפת הקונכיות שלהן, שינויי טמפרטורה ועוד…

לאחר הוצאת הפנינים, כשליש מהצדפות “ממוחזרות” לשימוש מחדש, ועוברות את התהליך כולו מההתחלה. את השאר הורגים.

לפרטים נוספים – http://www.peta.org/about/faq/Is-there-any-reason-I-shouldnt-buy-a-pearl-necklace.aspx