מוצרי סויה

מוצרי סויה

סויה משמשת לייצור מוצרים רבים, שחלקם נועדו להחליף בשר, חלקם נועדו להחליף חלב, וחלקם פשוט “עומדים בפני עצמם”. אבל שימו לב – אפשר וכדאי לגוון, ולא לבסס את התזונה על סויה בלבד (ולצרוך קטניות מסוגים שונים). הסיבה היחידה שבגללה הסויה “זכתה” לקטגוריה משל עצמה, היא ריבוי המוצרים המבוססים עליה.

ערכים תזונתיים

עשירה מאוד בסידן ובחלבון. החלבון שלה הוא חלבון מלא (לפרטים על חלבון מלא, הקליקו כאן), בניגוד לחלבון שיש בשאר הקטניות.

מה עושים עם המוצרים האלה?

  • – טופו. הרבה אנשים פוסלים אותו על הסף, בגלל שהוא “חסר טעם” או “גומי” וכו’… אבל בעיקרון, כאשר עובדים עם טופו נכון, הוא יכול לקבל מרקמים שונים ואינספור טעמים. טופו סופג בתוכו הרבה מאוד מים, ולכן אפשר לפני תחילת העבודה איתו ללחוץ עליו בעדינות כמה וכמה פעמים, ולסחוט החוצה את המים. לאחר מכן, אם מכניסים אותו למרינדה, הוא יספוג טעמים הרבה יותר בקלות. טעם שקל לתת לטופו, הוא טעם מעושן – פשוט משרים את הטופו במרינדה שכוללת שילוב של מיץ לימון ורוטב סויה. מעבר לזה, אפשר לעשות איתו הרבה מאוד דברים: לחתוך לקוביות ולהוסיף למוקפץ, לעשות גבינה, לעשות קציצות, לעשות שניצלים, לשלב בקינוחים ועוד…
  • – שבבי סויה. מדובר בשבבים או “נתחים” יבשים של סויה, שמורכבים בעיקר מחלבון סויה (מגיעים בגדלים שונים: שבבים קטנים, נתחים דקים וארוכים (דמויי שווארמה), נתחים עבים יותר (דמויי בשר בגולאש), וגם שניצלונים קטנים). הם מקבלים בקלות טעם בשרי, ויכולים להחליף נתחי בשר בתבשילים, לשמש כשווארמה, כבשר טחון ועוד… ההכנה מאוד פשוטה: צריך לבשל אותם במים במשך 10 עד 20 דקות, עד שהם רכים (בנוגע לשבבים הקטנים, לא צריך לבשל אותם. אפשר לשפוך עליהם מים רותחים, לחכות דקה, והם מוכנים). לאחר שהם רכים ומוכנים, חשוב למעוך אותם טוב ולסחוט מהם את המים. לאחר מכן, עובדים איתם ממש כמו עם בשר. אפשר למצוא אותם באריזות גם בסופרמרקטים גדולים, ובמיוחד בחנויות טבע (שם גם ניתן למצוא אותם בתפזורת, וכך הם גם זולים יותר).
  • – אוקרה. לא ניתן כיום למצוא אוקרה גולמית, אבל ניתן למצוא (בעיקר בחנויות טבע) קציצות אוקרה. מדובר, בעיקרון, ב”גוש”, בדומה לטופו, עם מרקם עדין יותר, וטעם מובהק הרבה יותר (מלוח יותר, ומלא הרבה יותר).
  • – טמפה. זהו מאכל אינדונזי העשוי מפולי סויה שהותססו, ובושלו עם נבגי פטריות. מתקבל, בסופו של דבר, גוש אחיד אך רך ונוח לעבודה. מה שכן, רוב האנשים שאני מכיר, מאוד (!) לא אוהבים טמפה. והאחרים פשוט “בסדר” עם זה. אבל, תמיד שווה לנסות! רק קחו בחשבון שמדובר במוצר עם טעם דיי חריג.
  • – אדממה. פולי סויה בתוך התרמילים. מאוד טעימים ופשוטים להכנה (פשוט מבשלים או מחממים במיקרו, וממליחים).
  • – סויה יבשה. העבודה איתה היא כמו עם קטניות אחרות.