עור

עור

בניגוד למוצרי פרווה, ש”נהנים” מיחסי ציבור שליליים, ושאנשים רבים מזדעזעים מהם, מוצרי עור נמצאים עדיין בקונצנזוס, ולא מעוררים הדים רבים.

העור המשמש לייצור מוצרי לבוש, ריהוט, רכב ועוד, מופק בחלקו הרב מבעלי חיים שנוצלו בתעשיות שונות. למשל, ההכנסה ממכירות עורות פרה מהווה כ-10% מכלל ההכנסות של תעשיית הבשר, תעשייה שבמקרים מסוימים לא היתה רווחית כלל, ללא הכנסות תעשיית העור לצידה. כלומר, על אף שמדובר ב”תוצר לוואי”, מדובר בתעשייה שהלכה למעשה מאפשרת את קיום התעשייה ה”ראשית”, זו של בשר הפרות במקרה זה.

במקביל, לאחרונה חל גידול בשימוש בבעלי חיים למטרת עור בלבד. כך למשל, פרות רבות מגודלות בהודו על מנת לקחת את עורן, ותו לא (נכון – בהודו לא אמורים לשחוט פרות. עם זאת, אפשר “לעקוף” את האיסור באמצעות הולכת הפרות למקומות מסוימים, בהם דווקא ניתן לשחוט אותן). אתם מוזמנים ללמוד עוד על כך, בסרטון הזה, של PETA:

לעומת זאת, תעשיית העורות ה”אקזוטיים” (תנינים, למשל), מתבססת על שניים:

  1. ציד של בעלי חיים בטבע (כמו קנגורו, תנינים, זברות…).
  2. גידול ואחזקה תעשייתיים שלהם במשקים, רק למטרת לקיחת עורם. בישראל, למשל, תעשיות עורות היענים והתנינים משגשגות. התנינים דחוסים בתאים קטנים זה על גבי זה, והורגים אותם בשיטות זולות ולא יעילות, כמו חבטות בראש (בארה”ב דווח גם על פשיטת עורם בעודם בחיים), הגורמות לגסיסה של מספר שעות בטרם המוות.

תחליפים

למרבה המזל, ניתן למצוא תחליפים רבים למוצרי עור. ניתן למצוא נעליים, חגורות, ארנקים, ספות ועוד – דמויי עור. וכמובן, שאפשר למצוא נעלי בד, ריהוט ללא עור ושאינו דמוי עור, וכו’… אפשר ליהנות מאותו מראה, אותה תחושה, אותו הדבר למעשה, רק ללא תמיכה בהתעללות כזו.