עושים מוקפץ

עושים מוקפץ

לעשות מוקפץ זה פשוט מאוד, מהיר מאוד וטעים מאוד, כמובן!

הרעיון הוא “לטגן” ירקות שונים (פלפל, גזר, בצל, שום, פטריות ועוד…), בחום גבוה, כך שהם מעט מושחמים, אבל לא ממש מטוגנים. משתמשים בשמן, ובמתכונים אסייתיים (שרוב המוקפצים שנתקלתי בהם, היו בסגנון כזה) משתמשים בעיקר ברוטב סויה או טריאקי (חשוב להשתמש בטריאקי שאינו כולל דבש, כמובן), ואפשר להוסיף מעט מיץ לימון. אם אני שם סויה או טריאקי, אני מוסיף מעט מאוד שמן. אני מציע לכם לנסות גם שמן שומשום, שמוסיף הרבה טעם למוקפץ (ובכלל).

כדי לקבל מנה מגוונת, כדאי להשתמש במגוון של ירקות. העניין הוא, שכל ירק מתרכך בקצב שונה. לכן חשוב להכניס את הירקות בסדר התואם את רמת הקשיות שלהם. למשל, אני מתחיל בבצל ושום, שחשוב לי להשחים קצת יותר, לאחר שהם קצת הוקפצו, אני מוסיף גזרים, ורק לאחר שהם מתחילים להתרכך – פלפלים. בנוסף אם משתמשים בחתיכות גדולות של ירקות קשים (למשל, גזר), אפשר לכסות את המחבת כדי לסייע לריכוך.

אפשר להוסיף קוביות טופו (אני מוסיף אותן רק אחרי שכל הירקות כבר התרככו מעט). בנוסף, אני אוהב לפזר בסוף שברי אגוזים (אני שובר אגוזים לשברים גסים וגדולים, ומפזר. אפשר להשתמש באגוזים לפי הטעם: אגוזי מלך, קשיו ועוד…).

הירקות המוקפצים הולכים מעולה עם אורז ועם נודלס (ניתן למצוא נודלס טבעוני). את האורז מכינים בנפרד מראש, ומוסיפים לירקות כשהם מוכנים. מקפיצים את הכל קצת ביחד, ומגישים. עם נודלס זה אותו הדבר – רק שצריך לשים לב, שלפעמים קשה לערבב את הנודלס עם הירקות כמו שצריך. בגלל זה אני מוסיף קצת שמן למי הבישול של הנודלס (הם פחות נדבקים אחד לשני, ולכן קל לערבב אותם).