פרווה

פרווה

למרבה המזל, יחסי הציבור השליליים האופפים את תעשיית הפרווה, הולכים וגוברים. אבל למה בכלל צריכים יחסי ציבור שליליים לפרווה?

המשקים

בעלי החיים בתעשיית הפרווה (עשרות מיליונים בשנה!) הם כאלה שגודלו במשקים שמיועדים לכך, או שניצודו בטבע.

בעלי החיים במשקים מוחזקים בכלובים קטנים, בתנאים קשים, סובלים מתוקפנות, עקה ועוד… מינקים, למשל, מוחזקים בלי אפשרות להיכנס למאגרי מים, בעוד פעולה זו היא פעולה מאוד חשובה עבורם, משום שבאמצעותה הם מווסתים את חום גופם (כתוצאה מכך, בעונות מסוימות כ-10% מהמינקים מתים בגלל החום).

בנוסף, המזון שניתן לבעלי החיים במשקים, הוא פסולת ממשחטות, שאינה ראויה לשימוש בתעשיית המזון לכלבים ולחתולים. מזון ירוד זה פוגע כמובן בבריאות בעלי החיים הכלואים. גם אספקת המים אינה סדירה במקרים רבים. באופן כללי, כמו בכל המשקים, מחלות ומגיפות הן שכיחות למדי במשקים אלה.

אם לא די בכך, במקרים רבים בעלי החיים עוברים ברירה מלאכותית על מנת להתאים את צבע הפרווה שלהם לצבע הרצוי. כתוצאה מהברירה המלאכותית, ניתן למצוא בעיות בריאותיות שונות, כגון זן מסוים של מינקים, שמתחרש בגיל חודש, או זן שסובל מחולשה של המערכת החיסונית ועוד…

לקיחת הפרווה

כאשר רוצים לקחת את פרוותו של בעל חיים, אי אפשר לגזום אותה, משום שהיא תתפזר, ולא תהיה שימושית. לכן, פושטים את עורם של בעלי החיים, יחד עם הפרווה. במקביל, משתדלים להימנע מפגיעה בפרווה, ולכן שיטות ההרג של בעלי החיים פחות “יעילות” (יריה, למשל, תעשה חור בבעל החיים, ולכן במקרים רבים מעדיפים להימנע מכך).

שיטות המתה נפוצות הן כליאה בתיבות סגורות אשר אליהן מוזרם גז מצינור פליטה של רכב (לעתים בעלי החיים לא מתים, ומתעוררים תוך כדי פשיטת העור), חישמול (אטב מתכת מחובר לשפה או לאוזן, והצד השני, שסוגר את המעגל החשמלי, הוא מוט מתכת שמוחדר לפי-הטבעת), זריקה של סטריכנין (גורמת לשיתוק שרירים, וכתוצאה מכך – חנק) ועוד…

גם גורלם של בעלי החיים הניצודים בטבע קשה מאוד. בעלי החיים נלכדים באמצעות מלכודות שונות. אחת המרכזיות בהן, היא מלכודת הרגל: מלתעות מתכת, שנסגרות באמצעות קפיץ על רגלי בעל החיים. לאחר נעילת המלתעות על הרגל, בעלי חיים רבים משתוללים בניסיון להשתחרר, שוברים לעצמם עצמות, קורעים גידים, שוברים שיניים בניסיון לשבור את המלכודת, ועוד… מספר רב של בעלי חיים אף מכרסם את הרגל הלכודה, עד שהיא מתנתקת מהגוף (כמובן שבעלי חיים אלה יסבלו מאובדן דם וזיהומים קשים, שיובילו למוות ברוב המקרים. כמו כן, בעלי החיים האלה לא יוכלו לצוד בשל הפציעה, ולכן הם עלולים למות מרעב, או שייטרפו, משום שאין ביכולתם להימלט מטורפים).

המלכודות המפוזרות למטרת לכידת בעלי חיים לתעשיית הפרווה, לא יודעות להבחין בין בעלי החיים שרוצים ללכוד, לבין בעלי חיים שאינם רצויים. לכן יש מקרים רבים של בעלי חיים שמוצאים את מותם במלכודות, או שנפצעים קשה, מבלי שבכלל רצו ללכוד אותם. לפי הערכות, מספר בעלי החיים שנלכד “בטעות”, גבוה פי 3 (!) ממספר בעלי החיים הנלכדים, שמשתמשים בהם לייצור פרווה.

אז מה אפשר לעשות?

כמובן – לא לרכוש מוצרי פרווה!

על מנת לייצר מעיל פרווה אחד, יש צורך במספר רב מאוד של בעלי חיים (אם מדובר בבעלי חיים גדולים, יחסית, כמו כלבי ים, מדובר ב-8 בערך. אולם אם מדובר בבעלי חיים קטנים, כמו מינקים, מדובר בעד ל-60 מינקים!! אם מייצרים מעיל מפרווה של מכרסמים קטנים, המספר קופץ למאות בעלי חיים עבור מעיל אחד בלבד!), כאשר המטרה הבלעדית של המוצר הזה היא יופי ונוי.

האבסורד גדול עוד יותר באקלים הישראלי, בו יש עוד פחות צורך בלבוש פרווה, ויתרה מזו – ניתן למצוא מוצרים רבים דמויי פרווה, ומוצרים מחממים איכותיים ביותר, שאינם כוללים רכיבים מן החי.