שאלות נפוצות בטבעונות

שאלות נפוצות בטבעונות

ישנן הרבה שאלות שנשאלות בנוגע לטבעונות ולבעלי חיים. חלקן שאלות “אמיתיות”, שנועדו להבין, וחלקן – שאלות “מתנצחות”, שנועדו להביע התנגדות כזו או אחרת לטבעונות. התשובות לשאלות ה”מתנצחות” הן חלק מההסברה, ולכן ניתן למצוא אותן כחלק מהטענות הנפוצות בעמוד “תשובות לטענות נפוצות”. אבל את השאלות ה”אמיתיות” ריכזתי כאן. וכמובן שאפשר למצוא עוד מידע רב ברחבי האתר..

לא משעמם לאכול רק ירקות?

התזונה הטבעונית לא מתבססת רק על ירקות! אז נכון, יש פחות רכיבים שאפשר להשתמש בהם (הרי הוצאנו את כל המזון מהחי), אבל נשארו עדיין קטניות, דגנים, ירקות, פירות, אגוזים, פטריות ועוד… ואני מבטיח, שלמרות שבטח אחרי ששומעים את זה, מדמיינים ארוחה שמורכבת מסלט ותבשיל בלבד, אוכל טבעוני יכול להיות מאוד מגוון ומאוד טעים! אפשר, למעשה, להכין הכל: פיצה, לזניה, המבורגרים, מוקפץ, סושי, שווארמה, גלידות, עוגות ועוד… אתם מוזמנים להציץ בפורטל האוכל של VeggieCut, ולגלות עד כמה המטבח הטבעוני מגוון ועשיר.

במסעדות בטח אין בכלל מה לאכול…

Vegan Friendlyבמסעדות ההיצע מצומצם יותר. זה נכון. אבל מצד שני, אני חייב להודות שאני יכול לספור על פחות מיד אחת את מספר הפעם שבהן הגעתי למסעדה או לבית קפה, ולא היה לי מה לאכול. אפשר למצוא מנה מתאימה שאתם אוהבים, אפשר לשנות מנות קיימות (פשוט להוציא או להחליף מרכיב קיים, וכך להפוך את המנה לטבעונית), ועוד… אפשר גם ללכת למגוון רב מאוד של מקומות ידידותיים לטבעונים (אתם מוזמנים להציץ באינדקס שבאתר Vegan Friendly, או להשתמש באפליקציית Go Vegan לסמארטפון). אתם מוזמנים לעיין בטיפים כאן באתר, לבילוי טבעוני במסעדות.

להיות טבעונים זה לא מאוד יקר?

ממש לא! אני חייב להודות, שסל הקניות שלי הוזל משמעותית בעקבות המעבר מצמחונות לטבעונות (לגבי המעבר לצמחונות – אני ממש לא זוכר, אבל אני חושב שגם אז הוא הוזל). נכון שמוצרים מעובדים למיניהם הם יקרים יותר מאשר מוצרי יסוד, אבל זה נכון גם לגבי מזון מהחי, ונכון שישנם מאכלים טבעוניים מעובדים מסוימים, שהם יקרים מהמקבילות מן החי שלהם, וכן – חלב סויה יקר יותר מאשר חלב פרה. אבל כשמסתכלים על התמונה הכללית – ירקות, פירות, קטניות ודגנים הם לא יקרים כל כך ביחס לבשר, לחלב ולביצים. לכל אחד סל קניות שונה, כמובן, אבל חשוב לי להבהיר, שסל הקניות הטבעוני בהחלט לא חייב להיות יקר יותר!

האם טבעונות היא בכלל בריאה?

מי לא מכיר סיפורים על מישהו שהפך לצמחוני/טבעוני, וחזר לאכול בשר, כי הוא נהיה חולה. הסיפורים האלה מוציאים שם רע לטבעונות ולצמחונות, ולא בצדק. תזונה טבעונית מאוזנת (ומומלץ לקבל יעוץ תזונתי מקצועי!) יכולה להיות בריאה מאוד, לספק לגוף את צרכיו, ואפילו לשפר את הבריאות (ועל הדרך להיות מאוד טעימה). הסיפורים הבעייתיים נובעים בעיקר מאנשים שלא הקפידו על תזונה מאוזנת, ולכן היו חסרים להם ערכים תזונתיים כאלה ואחרים. אתם מוזמנים לקרוא בהרחבה על הפן התזונתי של טבעונות, כאן.

אבל ילדים חייבים בשר וחלב!

גם ילדים יכולים ליהנות מתזונה טבעונית בריאה ומספקת (גם כאן – מומלץ לקבל יעוץ תזונתי מקצועי). אתם מוזמנים לקרוא על זה יותר כאן (כולל תחת הכותרת “ומה עם ילדים?”).

לא צריך לקחת ויטמינים ולקבל זריקות?

בעיקרון, תזונה טבעונית מאוזנת יכולה לספק לגוף את כל מה שהוא צריך (לפרטים מלאים, הקליקו כאן). מה שכן, יש כמה נקודות תורפה, שבאופן מפתיע, לא ייחודיות דווקא לתזונה טבעונית. למשל, B12 ניתן למצוא רק במזון מהחי, ולכן ממליצים לקחת טבליות של B12 (מדובר בכדור קטנטן ששמים מתחת ללשון, והוא מתמוסס תוך לא הרבה זמן), ולחלק יש מחסור בויטמין D, שגם אותו אפשר לקחת בצורת תוסף (רוב התוספים של ויטמין D כוללים רכיבים מהחי, אבל ניתן למצוא תוספים שאינם מהחי. שמעתי על תוסף של חברת “אלטמן”, שאמור להיות כזה). אבל חשוב לזכור, שלאנשים רבים מאוד – גם כאלה שאוכלים בשר, חלב וביצים – יש מחסור בויטמינים האלה. כלומר, לא צריך להירתע מטבעונות בגלל זה! אני רק אזכיר כאן שוב – חשוב ללכת ליעוץ תזונתי, כדי לקבל יעוץ מקצועי, שמתאים למצבכם הבריאותי.

מה זה בכלל משנה אם אני אפסיק? ממילא אחרים אוכלים, וממשיכים לשחוט בעלי חיים.

הכמויות האדירות של בעלי החיים המנוצלים למזון, הן באמת לא נתפסות (כ-300 מיליון בישראל בשנה, וכ-150 מיליארד בעלי חיים בעולם בשנה!), אז כמה אנחנו כבר משפיעים ביחס למספרים כאלה? אבל צריך לזכור כמה דברים: דבר ראשון, ישראלי בממוצע אוכל כ-4,000 בעלי חיים במהלך החיים שלו! אז אמנם 4,000 במהלך החיים הם לא הרבה ביחס ל-150 מיליארד בשנה, אבל אנחנו מדברים על חיים של אלפי בעלי חיים, שכל אחד מהם הוא עולם ומלואו, והימנעות מאכילה ומחיים של סבל אצל כל אחד מהם, זה המון! אל תשכחו, שיש לכם גם השפעה על הסביבה שלכם – אנשים שומעים אתכם מדברים על בעלי חיים, חושבים על זה בעצמם, וגם אם לא מאמצים טבעונות (באופן מלא או חלקי), ייתכן שכשתאכלו עם חברים, יהיה על השולחן פחות בשר, רק בגללכם (למשל, אולי תלכו לאכול במקום אחר, או שיכינו גם מנות ללא בשר, עבורכם, ועוד…).

דבר שני, חשוב לזכור שבאופן כללי, כל מאבק, כל שינוי, כל דבר משמעותי שקרה, התחיל בצעד קטן. כך היה עם השחורים והעבדות בארה”ב, עם הנשים ברחבי העולם, ועוד… זה מתחיל במישהו, ועוד מישהו, ועוד מישהו, עד שפתאום אנחנו רואים שקרה וקורה משהו גדול! סתם להמחשה: נסו להסתכל 10 שנים אחורה: כמה חלב סויה וטופו מצאנו בסופרמרקטים? הרבה פחות מהיום! והיום? יש אותם כמעט בכל מקום. או הקלות שיש היום בלבקש חלב סויה במקום חלב פרה בבתי קפה. הרי לפני 5 שנים היה הרבה יותר קשה למצוא מקומות כאלה. שלא לדבר על זה, שב-2012 היתה ירידה של 9% בצריכת בשר תרנגולים בישראל! (שזה מדהים! מדובר בעשרות מיליוני תרנגולים) וכל זה בגלל ההשפעה של צרכן אחד, ועוד אחד, ועוד אחד… שינויים קורים. צריכים סבלנות, אבל לא צריכים להתייאש או לוותר מראש.

וזה לא משמין? הרי יש המון פחמימות!

תזונה טבעונית היא כמו תזונה אחרת – אפשר לעלות במשקל, ואפשר לרדת בו (אני, אגב, עשיתי את שניהם 😉 ). הכל תלוי במה שאתם אוכלים. יש מגוון עצום של חלבונים, פחמימות ושומנים טבעוניים. אם תאכלו כל היום שוקולד מריר (מאכל טבעוני משובח!) או לחם, ברור שתשמינו. אבל אם תאכלו קטניות, ירקות, לחם עם ממרחים, קציצות ועוד, והכל במידה סבירה, תוכלו לשמור על משקל תקין, וגם לעלות או לרדת – בהתאם לרצונכם – ממש כמו בתזונה שאינה טבעונית!

למה לוותר על ביצים? הרי יש ביצי חופש!

ביצי חופש אמנם נקראות “חופש”, אבל הן רחוקות ממנו. ביצי חופש – כמו שניתן לקרוא בהרחבה כאן – מוטלות על ידי תרנגולות בלולים מאוד צפופים, בתנאים קשים, בהם התרנגולות לא יכולות לממש את רוב צרכיהן ודחפיהן הטבעיים. בלולי חופש – כמו בלולים עם כלובי סוללה – התרנגולות הן אחרי קיטום המקור שלהן, הן מטילות כמות ביצים אדירה ביחס להטלה הטבעית שלהן (מה שגורם לבעיות ולכאבים בצינור ההטלה, ולמחסור בסידן שמשמש לייצור קליפת הביצה), וכמובן, שגם בלולי חופש אין צורך בתרנגולים זכרים, ולכן עדיין משמידים כ-12 אלף (!) אפרוחים זכרים כל יום בישראל, ועוד…

היתרון הוא, שהגוף שלנו בכלל לא צריך ביצים! ההיפך הוא הנכון – עדיף להימנע מהן (לפרטים תזונתיים – הקליקו כאן). וגם לא ממש צריך אותם לבישולים (לא חסרות חביתות ושקשוקות טבעוניות, וכשאופים, אפשר להשתמש ברכיבים אחרים, שאינם ביצה – קראו עוד כאן). אז למה זה טוב? סתם כי זה טעים? אתם מוזמנים ליהנות מאינסוף מנות טעימות, מגוונות ומשביעות, ולהימנע באמצעותן מגרימת סבל קשה כל כך למספר בלתי נתפס של תרנגולות ואפרוחים מדי שנה!.

למה להתנגד לבשר לגמרי? אולי אפשר לשפר את התנאים של בעלי החיים?

לשאלה הזו יש תשובות בכמה רמות:

קודם כל, חשוב לזכור, שאין למשקים דרך למנוע לחלוטין את הסבל של בעלי החיים בהם הם משתמשים. השחיטה, מן הסתם, כואבת, מפחידה ופוגעת מאוד בבעלי החיים (בלשון המעטה…). אבל מעבר לזה, ברוב התעשיות האלה צריכים לשמור על בעלי החיים במתחם מסוים, ולכן הם תמיד יהיו כלואים בצורה זו או אחרת, ובתנאים לא טבעיים (או לא לגמרי טבעיים), כך שחלק – גדול יותר או פחות – מצרכיהם הטבעיים, ומהדחפים הטבעיים של בעלי החיים, לא יוכלו לבוא לכדי מימושם.

אם נשפר את התנאים, במיוחד אם עד לכדי “שלמות” (שלא קיימת, כאמור, אבל רק לצורך הדיון), המחיר של המזון מהחי ירקיע שחקים (מדהים לגלות, כמה עלויות נחסכות לצרכן וליצרן, והכל על גבם של בעלי החיים במשקים. והרי מי ישלם מאות שקלים על המבורגר אחד, וזאת עוד מבלי לקחת בחשבון את ה”ערך הכלכלי” של חיי הפרה שנשחטה). ככל שמצמצמים את בעלי החיים, ככל שנותנים להם פחות, כך הצרכנים יכולים לשלם פחות על ההמבורגר, על הגבינה ועל הביצים. וזה, הרי, מה שהשוק רוצה.

נקודה אחרונה שצריך לזכור: כפי שניתן לראות (ולפרטים – הקליקו כאן), אפשר לחיות חיים בריאים מאוד גם ללא מזון מהחי. ומה זה אומר? זה אומר שתעשיית המזון מהחי היא אולי טעימה, אבל ממש לא הכרחית. זה אומר שכל הסבל והעינויים שמסבים לאינספור בעלי חיים, נועד כולו לסיפוק בלוטות הטעם שלנו, להנאה שלנו, לנוחות שלנו. וזה לא משנה אם פרה נשחטה בצורה הכי טובה שיש, או בצורה הכי נוראית שיש. האם חיים, חופש וסבל של בעל חיים הם מחיר הגיוני עבור בלוטות הטעם שלנו??

לכן הפתרון, בעיניי, הוא אחד – להימנע ממזון מהחי.

ומה עם לאכול ביצים של תרנגולת שגדלה אצלי בחצר?

התנאים של בעלי החיים במשקים המתועשים רעים במיוחד. אך האם קיימת דרך לייצר מזון מהחי, שלא תהיה כרוכה בהתעללות? ומה עם בעלי חיים שאנחנו מגדלים בעצמנו בתנאים נהדרים?

קודם כל, חשוב לזכור את התשובה לשאלה הקודמת כאן בדף, בנוגע לשיפור התנאים. שיפור תנאים משמעותי ייגרור ייקור משמעותי של מזון מהחי. בפועל, כל הדיון הזה אינו רלוונטי לתעשייה ולשוק כיום. לא ניתן לקנות כיום מזון מהחי, שייצורו לא היה כרוך בהתעללות.

אבל שוב – מה עם ייצור לצרכים שלי, ולא לצרכי מכירה? האם אני יכול לגדל תרנגולת ולאכול את הביצים שלה, מבלי לפגוע בה? לדעתי, התשובה לזה היא – לא. וזה לא נובע מתוך איזשהו אידיאל של הגנה על תוצריהם של בעלי החיים, או תפישה שאומרת ש”הביצה היא של התרנגולת, ואסור לנו לגנוב לה אותה”. זה נובע מתוך הצרכים והדחפים הטבעיים של בעלי החיים האלה. ואני אציין כאן נקודות מרכזיות שממחישות את זה (לא אכנס לדיון מעמיק ומקיף במיוחד בנושא).

אם אנחנו מדברים על תעשיית הבשר, אני חושב שהתשובה שלי מובנת מאליה, נכון? אי אפשר להרוג מישהו (בשביל לאכול אותו), מבלי לפגוע בו. לכן, לא משנים תנאי הגידול קודם לכן – משום שעצם ההריגה של בעל החיים, למטרת אכילתו (שכמו שהסברתי במקומות אחרים באתר, היא לא צורך הישרדותי, כלומר – מדובר בהעדפה קולינרית), היא התעללות. הדיון הרציני נוגע לחלב ולביצים.

פרה מפיקה חלב רק אחרי לידה (וכך גם עז, ולמעשה – כל יונק ממין נקבה). כלומר, נוכל להשיג ממנה חלב, רק אם היא ילדה עגל (וכמובן שהרבעה מלאכותית לא באה כאן בחשבון. ההתרבות צריכה להיות טבעית ומרצון). אבל החלב שייך לעגל – ולא נרצה לגזול ממנו את החלב. מה שכן, במידה והעגל מסרב לינוק, סביר להניח שהפרה תייצר חלב, ויהיה צריך לשאוב אותו ממנה כדי לעזור לה. אבל כמובן שמדובר במקרה ייחודי.

תרנגולת שמטילה ביצה, רוצה לדגור עליה (דחף טבעי של כל העופות). אם לוקחים את הביצה, מעודדים אצלה הטלות נוספות, ועלולים לגרום לה למצוקה. מעבר לזה, לעתים תרנגולות אוכלות את הביצים הלא מופרות שהן הטילו, כדי להחזיר לעצמן סידן (ההטלה גוזלת סידן רב). וניתן למצוא עוד הסברים וטיעונים שמחזקים את הנקודה, אבל כאמור, אני לא רוצה לפרט יתר על המידה.

בשורה התחתונה, צריכת מזון מהחי מתערבת בחיים הטבעיים של בעלי החיים, וברוב רובם של המקרים – פוגעת בהם ומונעת ממימוש צרכיהם. אנחנו לא זקוקים למזון מהחי, וקל הרבה יותר להחליט פשוט להימנע ממנו, מאשר למצוא מקרי קיצון כאלה ואחרים (כגון אכילת בעלי חיים דרוסים, למשל), שיאפשרו לאכול אותו עם מצפון שקט.

מה זה אומר “רווחת בעלי חיים”, ומה זה “זכויות בעלי חיים”?

קיים “ויכוח” דיי עתיק בקרב פעילים למען בעלי חיים, בשאלה: מה צריך לקדם – זכויות או רווחה? הרעיון הוא פשוט: גישת הרווחה מדברת על רווחה. כלומר, שיפור התנאים של בעלי החיים במשקים. גישת הזכויות, לעומת זאת, מדברת בין היתר על הזכות לחיים ולחופש של בעלי החיים, ולכן שוללת לגמרי תעשיות מהחי, בכל דרך שהיא.

ישנם הרבה אנשים שתומכים בעידוד שיפור הרווחה, לא מתוך אמונה שנכון לאכול בעלי חיים (חלקם טבעונים בעצמם), אלא מתוך הנחה, שאנשים יגיבו הרבה יותר טוב להסברה שאינה שוללת מהם באופן מיידי ומוחלט את האוכל שהם כל כך אוהבים, ומעבר לזה, מתוך הנחה נוספת, לפיה, ברגע שמעלים לאנשים לתודעה את נושא בעלי החיים, זה עשוי להתפשט לאט לאט, ואולי לקדם אותם לעבר טבעונות בהדרגה. לעומתם, “אנשי הזכויות” טוענים שאין מקום לרטוריקה שתומכת בניצול בעלי חיים ובפגיעה כל כך קשה בהם, ושכאשר “מכשירים” שיטות פחות אלימות במשקים, למעשה מכשירים מזון מהחי. אני לא בטוח שיש כאן נכון מוחלט, ובעיניי צריך להיות שילוב מסוים של השניים (למרות שאני נוטה הרבה יותר לכיוון של הזכויות, במיוחד במצב הקיים כיום בישראל, בו טבעונות נמצאת יותר מאי פעם בשיחה המיינסטרימי של החברה). כל אחד מוזמן לערוך את הדיון הזה עם עצמו, ולגבש דיעה.

מה זה “טבעונאות”?

“טבעונאות” = “טבעונות” + “נא” (כלומר, אוכל לא מבושל). מדובר בתזונה טבעונית, שאינה כוללת מזונות מבושלים. הסיבה לכך היא בריאותית – הערכים והיתרונות שיש במזונות במצבם הנא. נשמע קצת תפל? ממש לא! אפשר למצוא מגוון עצום של מתכונים טבעונאיים. מעבר לזה, בתזונה זו קיימת שיטה של “בישול”, באמצעות מייבש מזון (dehydrator), שלא מחמם מעל לטמפרטורה מסוימת, וכך אפשר בקלות יותר לייצר מספר רב ומגוון של מתכונים, הכוללים גם לחם, פיצה, חומוס, פסטות ועוד… ברשימת ספרי הבישול באתר, תמצאו גם ספר בישול טבעונאי.

יש לי בבית הרבה מוצרים מעור. האם לזרוק אותם?

אין לזה תשובה חד משמעית. אם זורקים מוצרים קיימים, וצריכים לקנות במקומם מוצרים אחרים, זה יכול להיות פשוט בזבוז חומר, ומעשה שפוגע בסביבה. ובכלל, במה יעזור לזרוק? הרי ממילא כבר שילמתם על המוצר הזה, אז זה לא שעכשיו אפשר להחרים אותו. מצד שני, אם מסתובבים עם נעלי עור יפות, או תיק יפה מעור, זה יכול לעודד אנשים מסביב לקנות גם (מצד שני, מוצרים דמויי עור הם בעלי אותו אפקט בדיוק). חוץ מזה, יכול להיות שתרגישו לא בנוח להשתמש בארנק עור, בלי קשר להשפעה של זה על אחרים. אין כאן תשובה מוחלטת, ואין כאן נכון ולא נכון. ההחלטה היא בידיים שלכם, לפי מה שמרגיש לכם נכון, ולפי מה שמרגיש לכם נוח.

האם זה בסדר לקנות מוצרים של חברה שעושה ניסויים בבעלי חיים, גם אם לא עשו ניסויים על המוצר שאני קונה?

זו שאלה דיי קשה, אם לומר את האמת, והיא נוגעת גם לחברות שמייצרות מזון מהחי ומזון מהצומח (למשל, האם נקנה חלב סויה של תנובה, שמייצרת גם מוצרי חלב?). מצד אחד, נטיית הלב היא לענות בשלילה, כי רוצים להימנע מלתמוך בחברות כאלה. מצד שני, במצב של היום, עם הריכוזיות הנוראית בשוק, (העולמי. לא רק בארץ) זה משהו שיכול להפוך למטרד נוראי, וספק אם זה בכלל אפשרי. מעבר לכך – לא בטוח שהוא יעיל בכלל.

כאשר קונים בסופרמרקט שמוכר גם מזון מהחי, אנחנו עושים את אותה הפעולה שאנחנו עושים כשקונים מוצר טבעוני של יצרן לא טבעוני, והאם אתם מכירים בארץ סופרמרקט טבעוני?

השאלה מאוד סבוכה, ואין כאן “כן” מוחלט או “לא” מוחלט. עשו מה שמרגיש לכם נכון. באופן אישי, אני מעדיף לא להפוך את הטבעונות ל”מטלה” קשה מדי: אני גם בספק אם יש בזה תועלת לבעלי החיים, ומעבר לזה, זה רק יכול ליצור יחסי ציבור שליליים לטבעונות, ואולי להרתיע אנשים מלחשוב על האופציה הזו כאופציה אפשרית וסבירה. אתם מוזמנים להתעמק בזה, בקישור הזה (בחלק שתחת הכותרת: “מוצרים של חברות שמייצרות מזון מהחי”).

מה בנוגע לאוכל לכלבים ולחתולים? הרי יש בו בשר.

שאלה מסובכת נוספת (לדיון מעמיק בה – היכנסו לכתבה הזו). באופן עקרוני, חתולים בעיקר (כלבים פחות) חייבים לאכול בשר מבחינה פיזיולוגית, כדי לקבל חומרים מסוימים, שלא קיימים במקורות מזון אחרים. לכן, על פניו, נראה שהתשובה היא שאין ברירה, אלא לקנות מזון כזה לכלבים וחתולים. עם זאת, בשנים האחרונות אפשר למצוא אוכל טבעוני לכלבים ולחתולים. הוא אמור להיות בריא לא פחות (למרות ששמעתי שהוא יותר שמן מהאוכל ה”רגיל”). אבל האם אחרי כל כך מעט שנות ניסיון, אפשר להיות בטוחים בכך? ומעבר לזה, שמעתי כבר טענות שמדברות על כך, שלכלבים האוכל הזה בסדר גמור, ולחתולים –עוד לא ממש בטוח. מצד שני, אנחנו מדברים כאן על חיים של הרבה בעלי חיים (שמייצרים מהם את המזון), לעומת חייו בעל חיים אחד (הכלב או החתול שאוכל אותם). הפינג פונג האינסופי הזה יכול להמשיך עוד, כשנזכרים שאולי יש לנו אחריות מיוחדת כלפי אותו כלב או חתול, או שאנחנו עלולים לגרום להם לסבל אמיתי (אם האוכל הזה לא טוב להם), מה שעשוי לשנות את המצב. ועוד ועוד… בקיצור, הנושא קצת מתוסבך.

בשורה התחתונה, בנוגע לכלבים, נראה שאפשר להיות רגועים יותר (לפחות לפי דברים שקראתי). אבל עדיין יש סימן שאלה גדול בנוגע לחתולים.