חתולים

0
676
חתולים
קרדיט pixabay

חתול הינו החיה השנייה האהודה ביותר על האדם (אחרי כלב). חתולים אהודים על אנשים בשל יופיים, תכונות חביבות (כגון גירגור כשהם נהנים), הרגלי ההגיינה הטבעית שלהם, חוכמתם היחסית ובשל הנוחות היחסית בגידולם.

החתולים בויתו ע"י האדם לפני תקופה משוערת של כ- 10000 שנה. בזמן זה נוצרו עשרות גזעים נוספים אך לא אלפים כמו אצל הכלבים.

חתולים נחשבו לסמל בהרבה תרבויות. במצרים העתיקה למשל, חתולים היו נחשבים חיות קדושות שהעונש על הריגתם היה מוות. בתרבויות אחרות כמו באירופה של ימי הביניים, חתולים היו נחשבים כחיות של מכשפות וכחיה שלילית דוקא.

החתולים התפתחו ככל הנראה מחתולי הבר וכמו כל משפחת החתוליים (שבראשם האריות) החתולים הינם חיות טורפות והתפריט שלהם חייב להתבסס על בשר. חתולים לא יכולים להתקיים ממזון צמחי בלבד.

כחיית טרף, חתולים עם גישה אל מחוץ לבית נוהגים לצוד חיות קטנות כגון עכבישים, עכברים, מקקים ואפילו ציפורים ונחשים. הם נחשבים לציידים מוצלחים הודות לחושי שמיעה, ריח וראייה מצויינים, יכולת הסוואה, ריצה, טיפוס ואינסטינקטים של ציידים מלידה.

אורך חיים ממוצע של חתול הינו 12-15 שנה אך כיום הודות לאוכל איכותי לחתולים הם מאריכים חיים גם עד 20 שנה. (החתול הזקן ביותר בהיסטוריה חי 34 שנים).

חתולים נוהגים לנקות את עצמם. את צרכיהם הם עושים באופן עצמאי בכלי מיוחד עם חול לחתולים וזאת בלי שילמדו אותם. (חתול רחוב חופר בור בו הוא עושה את צרכיו ולאחר מכן מכסה אותו בקפידה) ואם שוכחים לתת להם אוכל הם צדים עכבישים, זבובים ומקקים בבית.

חתולים הינם שורדנים מצוינים ומשיגים את מזונם לבד.